top of page

  Зміни парадигми освіти спонукають до впровадження інноваційних технологій навчання та виховання дитини, які б забезпечили збереження унікальності кожної особистості, всебічний розвиток та формування її готовності до інтеграції в сучасне суспільство. Серед інтерактивних методів варто виділити метод проектів.

 Метод проектів - це педагогічна технологія, яка містить сукупність дослідницьких, пошукових, проблемних методів, творчих за своєю суттю.

   Проект–це поєднання теорії та практики, постановка певного розумового завдання і практичне його виконання. Освітні проекти спрямовані на

оволодіння різними способами творчої, дослідницької діяльності, духовне та професійне становлення особистості через активні дії й створення суб’єктомвласної стратегії навчання

Історія виникнення проектних технологій

(перейти на сторінку)

  Аналіз літератури свідчить,що цінність методу проектів полягає в тому,що він сприяє розвитку ініціативи, самостійності, умінню планувати свою діяльність, враховує інтереси суб’єкта навчання, розвиває свідоме ставлення до його діяльності. Проектний метод є універсальним «життєвим методом дослідження», який підготує виховання до життя .

 Метод проектів передбачає досягнення дидактичної мети через детальне розв’язання проблеми, яка повинна завершитись цілком реальним практичним результатом, оформленим відповідним способом. Для досягнення цієї мети студенти повинні навчитись самостійно мислити, окреслювати розв’язувати проблеми, інтегрувати знання різних навчальних предметів, установлювати причинно–наслідкові зв’язки, прогнозувати наслідки реалізації різних варіантів. Виконання проектів розраховується на певний проміжок часу,протягом якого здійснюватиметься самостійна, індивідуальна, парна та групова роботи.

До основних вимог організації проектної діяльності студентів належать:

  1. окреслення конкретної проблеми, розв’язування якої вимагає знань, дослідницької діяльності, критичного всебічного аналізу та пошуку;

  2. теоретична, практична, пізнавальна значущість очікуваних результатів (наприклад доповідь на науково–практичній конференції, публікації в наукових виданнях);

  3. самостійна діяльність студентів (індивідуальна, парна, групова);

  4. структурування змістової частини проекту із зазначенням поетапних результатів;

  5. використання системи наукових методів дослідження, яка передбачає певну послідовність дій: визначення об’єкта, предмета, завдань дослідження;окреслення гіпотези дослідження; відбір методів дослідження; збір,систематизація, аналіз інформації; обговорення результатів роботи (презентація, публікація, веб–сторінка, тощо); підбиття підсумків, оформлення та презентація результатів; оцінка проекту; висновки, намічення нових проблем дослідження.

Класифікація проектів може здійснюватись за такими ознаками:

  1. домінуюча в проекті діяльність (дослідницька, пошукова, творча,рольова, інформаційно –прикладна); завантажити

  2. предметно -змістова складова (моно –або міжпредметні проекти);завантажити

  3. характер координації проекту (з відкритою координацією або з прихованою координацією);завантажити

  4. характер контактів (внутрішні: студенти певної групи, курсу, навчального закладу, регіону, країни; та міжнародні: різних країн );завантажити

  5. кількість учасників проекту (індивідуальний, груповий, масовий);завантажити

  6. термін виконання проекту – короткотривалий (заняття), середньо- тривалий (від тижня до місяця), довготривалий (декілька місяців).завантажити

Під час організації та виконання проекту педагог виконує такі функції:

  1. допомагає суб’єкту навчання у пошуку джерел інформації, одночасно сам будучи ним;

  2. координує весь процес роботи над проектом; підтримує і заохочує суб’єкта навчання до безперервного руху вперед у роботі над проектом, допомагає, але не виконує роботи замість нього.

 

   Використання методу проектів підвищує ефективність навчання та виховання. З його допомогою реалізуються міжпредметні зв’язки,здобуваються знання через взаємодію суб’єктів навчання з педагогом та між собою.

   Узагальнивши результати досліджень, можна зробити висновок, що використання методу проектів є важливим засобом організації самостійної роботи суб’єктів навчання, оскільки в основі даного методу лежить розвиток їх пізнавальних навичок, умінь самостійно набувати знань, орієнтуватися в інформаційному просторі та розвивати критичне мислення.

   Вміння педагога ефективно організувати та впровадити проектну діяльність в нав

чальний процес є показником високого рівня його професійної компетентності. Метод проектів належить до прогресивними освітніх технологій ХХІ століття і є важливим педагогічним засобом формування компетенцій особистості.

bottom of page