top of page

Історія розвитку мережі Інтернет

   Сьогодні мільйони людей по всьому світу не уявляють свого життя без інтернету. Адже за допомогою цієї системи знання, створені людством протягом своєї історії, стають надбанням кожного, незалежно від його місцезнаходження та соціального статусу. Крім того, інтернет дозволяє налагоджувати контакти між людьми, що живуть на різних континентах,і організовувати взаємодію різних державних, комерційних,освітніх і громадських установ. І це лише короткий список можливостей одного з найбільших винаходів людства, якому всього трохи більше 45 років.

   Саме тому великий інтерес викликає історія розвитку інтернету, так як вона є унікальним прикладом надшвидкого впровадження новітніх досягнень науки в сферу практичного вирішення завдань, пов'язаних з комунікаціями.

  Історія розвитку інтернету - це ще й розповідь про те, як людині вдалося змусити "спілкуватися" комп'ютери, розташовані на величезних відстанях один від одного. Зокрема, багато хто вважає датою створення інтернету 29 жовтня 1969, коли між вузлами мережі, що з'єднує комп'ютери, розташовані на відстані в 640 км в Стенфордському дослідницькому інституті і в Каліфорнійському університеті, провели перший сеанс зв'язку.

  Першою людиною, що виконав віддалене підключення до ЕОМ, став Чарлі Клайн, якому допомагав знаходиться в Стенфорді Білл Дювалль, а першим переданим словом стала комбінація з трьох символів "LOG". Точніше, метою експерименту було передати слово "LOGON", проте зв'язок припинився після третього введеного символу, а все слово цілком вдалося передати лише пізно ввечері. Про ці події було зроблено відповідний запис у робочому журналі дослідницької групи, який сьогодні він зберігається в музеї, де зібрані фото та документи, що стосуються створення Всесвітньої мережі.
  

  Ще одним теоретичним джерелом створення мережі стала концепція "Галактичної мережі" Джозефа Ліклайдера. Відповідно до цієї концепції за допомогою мережі будь-яка людина з будь-якої точки Землі може одержувати інформацію й обмінюватися файлами з будь-якою іншою людиною. Нині ця концепція втілена у сучасній мережі Інтернет.
 

  Ще два патріарха, яким історія розвитку мережі інтернет та комп'ютерних технологій зобов'язана багатьма своїми важливими здобутками - Роберт Вільям Тейлор, перший здійснив об'єднання чотирьох ЕОМ в єдину мережу, і Леонард Клейнрок, що розробив принцип пакетних комунікацій, що дозволяє здійснювати скачування медіафайлів.

  У 1972 році у Вашингтоні пройшла перша Міжнародна конференція з комп'ютерних комунікацій. На конференції були присутні вчені з 10 країн. Участникам конференції була представлена мережа ARPANET. Це було перше публічне представлення мережі. Мережа ARPANET була першою глобальною мережею, в якій були найповніше використані сучасні розробки. Над створенням і розвитком мережі працювали найвідоміші вчені США, тому до ARPANET стали приєднуватися інші мережі, що були створені освітницькими, науковими та урядовими організаціями. 

 

 

 

 

 

 

  Крім уже названого Дж. Ліклайдера, на таке звання претендує Вінсент Сьорф, якому, завдяки похилому віку, воно найбільше підходить. Він є розробником стека протоколів TCP / IP (1982 рік), на яких вже багато років будується передача даних у мережі. В цьому ж році Сьорф і його колеги ввели термін "Інтернет". Сьогодні Вінсента Сьорфа називають "батьком Інтернета".

  Термін Інтернет став використовуватися для позначення єдиної мережі: MILNET плюс ARPANET. І хоча в 1991 році ARPANET припинила своє існування, мережа Інтернет існує, її розміри набагато перевищують початкові, тому що вона об'єднала множину мереж в усьому світі.

  У 1989-му році в Європі стали займатися розвитком концепції Всесвітньої павутини, яку запропонував Тім Бернерс-Лі. Йому ж належить першість у створенні протоколу HTTP, мови HTML і ідентифікатори URI. Таким чином, що почалася в Америці історія розвитку глобальної мережі інтернет знайшла своє продовження в Старому світі, де до розвитку нових комунікаційних технологій доклали руку багато відомих дослідники з Англії, Франції, Німеччини, Бельгії, Польщі та інших країн, у тому числі і вихідці з республік колишнього СРСР.

 

  До початку нового тисячоліття стало очевидно, що інтернет став найпопулярнішим засобом передачі інформації в світі. Досить сказати, що ще в 1997-му році мережа вже об'єднувала 10 мільйонів комп'ютерів. Історія розвитку інтернету в 21-му столітті - це розповідь про великі досягнення і рекорди, які оновлювалися практично щороку.

bottom of page